20 lipca 2015

Poczucie własnej wartości - jak je zbudować?


Nie ma jednej recepty na życie doskonałe, bo przecież nasze życie do takich nie należy! Codziennie zmagamy się z różnymi przeciwnościami i wyzwaniami, jedne są małe i łatwo się z nimi uporać, inne powodują większe spustoszenia. 
W takich sytuacjach pomóc nam może tylko prawdziwe poczucie własnej wartości, zbudowane na solidnych fundamentach i oparte na prawdziwych faktach. Aby tego dokonać musimy myśleć o sobie pozytywnie, wykonywać rzeczy, które nas wewnętrznie wzbogacają i małymi krokami iść do przodu...

A skąd się bierze niskie poczucie własnej wartości?

Wiemy, że niskie poczucie wartości ma ogromny wpływ na całość naszego życia. To od niego zależy jak radzimy sobie w relacjach międzyludzkich, w pracy, na studiach. Czy potrafimy zbudować szczęśliwy związek i dbać o niego, czy pozwalamy sobą manipulować? Pytań i wątpliwości jest naprawdę wiele i właściwie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: Skąd się bierze niskie mniemanie na swój temat?
W wielu przypadkach ma swój początek w dzieciństwie. Jeśli rodzice, to osoby, które nie wierzą w siebie i nie potrafią zaakceptować swoich słabości i wad, tym samym karmią swoje dzieci. Rozwijają w nich poczucie bycia gorszym, porównują z innymi i wciąż domagają się, aby było więcej i lepiej. Takie dziecko dorasta myśląc o sobie w kategoriach tego, który nie dał rady, nie spełnił wygórowanych ambicji rodziców i nie potrafi radzić sobie z porażkami.  Błędem najczęściej popełnianym przez rodziców jest niedopuszczanie do potknięć własnego dziecka, a kiedy się już wydarzą - traktowanie ich w kategoriach rzeczy "najgorszych tego świata", a właśnie te małe porażki czy to w przedszkolu, czy w szkole  rozwijają w nas poczucie własnej wartości. To, ile akceptacji otrzymamy w takich sytuacjach od rodziców w dzieciństwie, zaważy na naszej przyszłości i tym w jaki sposób będziemy sobie radzić z rozczarowaniami.

Tak naprawdę rodzimy się i nie wiemy, że istnieje coś takiego jak porażka, rozczarowanie, ktoś lepszy i gorszy...To otoczenie nas kształtuje i brutalnie doświadcza. Od małego słyszymy: twoja siostra zrobiła to lepiej, twój brat/kolega otrzymał lepszą ocenę. To otoczenie wymusza na nas rezygnację z marzeń i podcina nam skrzydła, kiedy podejmujemy próby. Sama doświadczyłam podobnych sytuacji, będąc jeszcze w szkole podstawowej. Moja cudowna polonistka codziennie przypominała mi, że niewiele osiągnę, bo przecież jestem taka nieśmiała i cicha, a takie osoby nic nie mogą i nie mają odwagi by iść przez życie. Wtedy tego nie rozumiałam, nie zwierzałam się też z tego nikomu, po prostu słuchałam i wbijałam sobie do głowy jej słowa. Teraz wiem, jak wielki błąd popełniałam, ale faktycznie byłam zbyt nieśmiała, by jej zaprzeczyć i powiedzieć, że nie ma racji, a ja mam w sobie dużo siły! I faktycznie mam jej w sobie wiele, bo życie doświadczało mnie już na różne sposoby.

Idź pod prąd!

To trudniejsze i wymaga od nas na pewno więcej pracy, ale myślę, że warto. Idąc na studia mogłam wybrać taką uczelnię i kierunek, który przeszłabym wkładając dosłowne minimum własnego wysiłku, tylko po co? Psychologia dała mi od siebie naprawdę wiele - wzloty i bolesne upadki uczą. To dzięki niej akceptuje siebie, staram się siebie rozumieć, potrafię być zdecydowaną i uczę się mówić "nie", kiedy czegoś naprawdę nie chcę. Zrób eksperyment ze swoim życiem i zacznij robić coś zupełnie inaczej, niż dotychczas. Wyjdź poza ramy, które sama sobie narzuciłaś. Możesz zacząć od stylu ubierania, to tak naprawdę najprostszy sposób, aby przygotować mentalnie siebie, na bycie inną. Zaskocz znajomych i rodzinę. Wyróżnij się na ulicy i obserwuj sama siebie, jak reagujesz na spojrzenia i szepty innych. Pamiętaj, że ubranie to tylko pretekst do wyrażania siebie, a w tym konkretnym doświadczeniu ma skłonić cię do działania, również na innych polach. Chcesz być piękną, asertywną, odważną - to zrób to, tylko zapomnij o komunikacie "muszę!".
zdjęcia: Mateusz

bluzka - TOVA by Lavend
kurtka - Promod
spodnie - SheIn
buty - Mango
skórzana torba - FrancoMorenzo by Lavend
zegarek - DW
okulary - Fossil

Osoby z Krakowa zainteresowane asortymentem Lavend serdecznie zapraszam do butiku przy ulicy Zwierzynieckiej 21 :)
« Nowszy post Starszy post »

16 komentarzy

 1. świetny tekst, bardzo lubię Ciebie czytać:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę!
   Długo wahałam się czy powinnam zacząć poruszać tematy, które naprawdę mnie interesują. Zaryzykowałam i chyba było warto! :)

   Usuń
  2. Bardzo słuszna decyzja :) swój komunikat wzmacniasz świetnymi zdjęciami i pełny profesjonalizm aż bije od Ciebie - jest się od kogo uczyć!

   Usuń
 2. A ja mam jedną receptę- uśmiech!
  marysia-k

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uśmiech to najcenniejszy skarb jaki posiadamy :)
   Niezawodny w każdej sytuacji!

   Usuń
 3. Bardzo motywujący wpis, świetne spodnie i torba...

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda. Już w dzieciństwie zaczynają się pierwsze kompleksy, brak pewności siebie czy lęki przed oceną otoczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają przede wszystkim rodzice. Zauważyłam też, że my kobiety od najmłodszych lat mamy wpajane co nam wolno, czego nie, co nie wypada przez to wiele dziewczynek już na starcie mają przypisane pewne cechy, które potem mają swoje odbicie w dorosłym życiu. Tak jak wspomniana przez Ciebie nieśmiałość czy różnego rodzaju kompleksy. Warto walczyć o swoje i nie dać się ograniczać innym!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Świetnie to ujęłaś :)

   Usuń
 5. Jak zwykle jestem zachwycona! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo siły i motywacji - i możemy wszystko :) wyglądasz naprawdę dobrze tak nawiasem :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zmotywowałaś mnie do działania ;)

  OdpowiedzUsuń

Instagram