13 listopada 2015

Uwierz w siłę autoprezentacji


blog o modzie | urodzie | psychologia | motywacja |inspirujace wpisy | sukienka tova
Według teorii dotyczących autoprezentacji, strój ma ogromne znaczenie i wpływa na proces postrzegania jednostki przez społeczeństwo. Wedle badań przeprowadzonych na Amerykankach wynika, iż na podstawie stroju druga osoba jest w stanie podać cechy charakteru w odniesieniu do ponad 70% kobiet. Strój bardzo często decyduje o dalszym losie jednostki, ponieważ osobom atrakcyjnie wyglądającym przypisuje się wyższą inteligencję i zdolności przywódcze, a co ważne, według Mallozzi i Kayson, osobom eleganckim szybciej udzielana jest pierwsza pomoc. Czym zatem jest autoprezentacja?

Autoprezentacja według M. Leary jest procesem kontrolowania sposobu, w jaki widzą nas inni ludzie. 
Ubrania potrafią przekazać więcej niż często jednostka sama jest w stanie o sobie powiedzieć. Każdy strój posiada własny słownik i poprzez poszczególne elementy wyraża emocje, uczucia, przynależność grupową. Pisarka Alison Lurie zauważa, że „nawet gdy milczymy, nasze ubrania rozmawiają głośno z każdym, kto na nas patrzy… Noszenie tego samego co wszyscy nie rozwiąże problemu, tak samo jak nie rozwiązałoby go mówienie tego samego co wszyscy… W języku ubrań możemy kłamać, możemy też mówić prawdę; dopóki  jednak nie jesteśmy nadzy i pozbawieni włosów, nie uda się nam milczeć”.

blogi modowe | blogerka modowa | moda 2015 | 2016

Badania Behling i Williams przeprowadzone w jednej z amerykańskich szkół średnich jednoznacznie dowiodły, że osoby ubrane schludnie i starannie, oceniane były jako jednostki mające większą wiedzę i możliwości, w przeciwieństwie do osób ubranych niedbale. W 1994 w badaniach Behling stwierdzono ponadto, że jednostki uczęszczające do szkoły w mundurkach postrzegane są jako bardziej uzdolnione, pilniejsze, gotowe poradzić sobie w trudnych sytuacjach oraz pełne pomysłów, w porównaniu z osobami chodzącymi do szkoły w spodniach jeansowych i koszulce.

Poprzez cechy podlegające łatwej zmianie, czyli ubiór, fryzurę, makijaż w prosty sposób  jednostki wpływają na otoczenie. Według badaczy pierwsze wrażenie trwa siedem sekund i w tym czasie zachodzi dokładny przegląd naszego wyglądu. Osobom atrakcyjnym fizycznie, często przypisuje się cechy pozytywne, w przeciwieństwie do osób mniej atrakcyjnych. Według autorów książek o autoprezentacji działania ludzkie są w pełni świadome i wcześniej planowane.

Powyższy fragment pochodzi z mojej pracy magisterskiej "Psychologia mody. Podstawowa problematyka".


A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? :)

polecane blogi modowe | wnetrzarskie | psychologiczne wpisy
sila autoprezentacji | dobre wrazenie | magiczne 7 sekund
blogi lifestylowe | o modzie | urodzie | motywacyjne | blog krakow
zdjęcia: Mateusz

tunika/sukienka - TOVA
wełniana kurtka - Outfit Format
spodnie - Preska
zegarek - TID via Dezegarki
kaszkiet - Eugenia Kim via Shopbop
buty - Michael Kors
« Nowszy post Starszy post »

13 komentarzy

 1. I o to chodzi :D Świetny artykuł!


  Mój ostatni wpis na blogu: co na elewacje

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje ostatnie wpisy czyta się niezwykle przyjemnie i są bardzo wciągające. Podoba mi się również Twoja oryginalna stylizacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny kaszkiet! Pozdrowienia od psychologa;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Stylizacja stonowana, schludna i prosta. Kolor granatów , niebieskości dodaje powagi forma i krój również.
  Z treścią nie trudno się zgodzić , strojem manipulujemy otoczenie , które w większosci ma dominującą pamięć wzrokową , dlatego częściej zapamietamy nasze subiektywne odczucia niż to co dana osoba nam przekazała. Trochę to smutne w biblijnym Raju prawda była na wierzchu nie okryta iluzją i naszymi wyobrażeniami .

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie. Również uważam, że ubrania nas opisują, to jacy jesteśmy co lubimy, co nas inspiruje. Dlatego warto ubierać się dokładnie tak jak czujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna ta wełniana kurtka, kaszkiety też lubię. Oczywiście dużo racji w tym "wyglądaniu", ale często też osoby lepiej wyglądające okazują się bardzo nieprzyjemne i zarozumiałe. Jak zawsze, nie można wszystkich mierzyć jedną miarą.

  OdpowiedzUsuń
 7. zgadzam się z tobą! strój ma wpływ na postrzeganie nas w otoczeniu, można by stwierdzić, że dziewczyny prowadzące bloga modowego gdzie jest przewaga stylizacji eleganckich maja więcej odsłon niż dziewczyny live-stylowe:P

  OdpowiedzUsuń
 8. Twój dzisiejszy wpis dotyczy bliskiego mi tematu, ponieważ kiedyś prowadziłam szkolenia dla studentów dot. autoprezentacji:-). Świetnie wyglądasz, buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 9. dziękuję za ten wpis. niestety moda nigdy mnie nie interesowała i dalej nie ma dla mnie wielkiego znaczenia w co się ubieram byleby było czyste i schludne. Niestety, w mojej pracy wygląd jest ważny i muszę się skupić nad dopracowaniem tej kwestii - niestety brakuje mi motywacji.
  ps. rewelacyjny kaszkiet, szkoda że nie umiem zamawiać w zagranicznych sklepach. bardzo chciałabym mieć podobny;)

  OdpowiedzUsuń

Instagram