25 marca 2015

Biały piankowy płaszcz


Kilka dni temu przeczytałam dość interesujący wywiad na temat zjawiska mody i uznałam, że również powinniście zobaczyć jego fragmenty. Chętnie poznam Waszą opinię na ten temat. Ja osobiście uważam, że moda to ogromne zjawisko obejmujące wiele aspektów życia człowieka. "Skoro moda jest taka mądra, to dlaczego uchodzi za głupią? Dlaczego ma taki zły PR?
-Jest on obecny w kulturze od zarania. Myśl o modzie jako emanacji czystego Zła i rzeczy godnej najwyższego potępienia znajdziemy i w Biblii i u starożytnych Greków i Rzymian, w XV-wiecznej Florencji, w XVI-wiecznej Anglii, w XVIII wieku w całej Europie. A w XIX wieku Friedrich Theodor Vischer zestawiał modę i cynizm jako rzeczy równe sobie w bezwstydzie. Jednak dziś, kiedy jesteś w Paryżu albo we Włoszech, to widzisz, że moda ma zarówno swoją powierzchnię, jak i głębię. W Polsce zawsze mieliśmy ważniejsze sprawy - rozbiory, niepodległość, wojnę, PRL, odzyskanie wolności. Od wieków musieliśmy walczyć o narodową tożsamość, a moda nie dość, że kojarzy się z lekkoduchostwem, to jeszcze z cudzoziemskością. Utrwaliło się poczucie, że nie wypada skupiać się na zewnętrznych sprawach. Podobnie, moim zdaniem, jest z kulturą - lubimy rzeczy niezrozumiałe, ale głębokie. A moda, jakkolwiek bym ją chwalił, jest powierzchowna. Mizdrzy się, kokietuje, chce się podobać, skupia się na tym wszystkim co zewnętrzne. Malarstwo też się na tym skupia, ale kiedy zawiśnie w nobliwej galerii czy kościele, łatwiej wtedy do nas przemawia jego głębia. A moda? Co najwyżej zawiśnie na wieszakach w sklepach i będzie się chciała dobrze sprzedać. Nie dość, że powierzchowna, to jeszcze służy do zarabiania pieniędzy! W Polsce to nie może się podobać."


"Mówimy o tym, że moda jak kultura opowiada o świecie. Jednak człowiek, jak wiemy, może niestety obejść się bez kultury. Nie może jednak bez ubrania. Zastanawiam się, czy nie gubimy w tej rozmowie podstawowej funkcji mody, a więc ubrania właśnie.
-Nie, moim zdaniem ważne jest, żeby oddzielić modę od ubioru. Moda to coś więcej - posługuje się ubiorem, żeby wypowiedzieć się w różnych sprawach. Wiadomo to mniej więcej od czasu, kiedy Adam i Ewa przykryli swoją nagość."

Rozmowa z Januszem Noniewiczem
(Wysokie Obcasy Extra, nr 4)

zdjęcia: Mateusz

spodnie - F&F
płaszcz - Szafomania
sandały - Czasnabuty
okulary - RayBan (podobne znajdziesz TUTAJ)
zegarek - PRISMA

(Na wszystkie zegarki Prisma 10% zniżki z kodem: cammy)
« Nowszy post Starszy post »

17 komentarzy

 1. kolejny raz rewelacja Kamilka <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Amazing stylish outift!
  http://ecleticaandchic.blogspot.pt/

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow sencja mody! Zestaw modny, na czasie, elegancki...wyglądasz świetnie. W tekście dużo racji niestety, od małego wpajano nam czy to w rodzinie, literaturze czy kościele, że liczy się tylko wnętrze a cala reszta to fanaberia. Sądzę, że takie myślenie powoli się zmienia w kieruku pewnej równowagi - wnętrze zawsze będzie podstawą ale to jak wyglądamy ma duży wpływ na nasze samopoczucie, odwagę, pewność siebie wiec, w pewien sposób, ma wpływ na to jacy jesteśmy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. jaki rozmiar masz tego płaszczyka?

  OdpowiedzUsuń
 5. Płaszcz to mistrzostwo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż, nie mogę się zgodzić z wypowiedzią zawartą w wywiadzie. Osobiście nie uważam aby moda była tylko czymś powierzchownym co wisi na wieszakach i się sprzedaje. To jest sztuka taka sama jak każda inna. Ubiór idealnie odzwierciedla nasze wnętrze, pobudza kreatywność oraz sprawia, że czujemy się piękne. Dlatego nie wydaje mi się aby moda była tylko tym co powierzchowne.

  http://blogwspodnicy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Janusz właśnie o tym mówi w wywiadzie :) Odsyłam do całości. Bardzo ciekawy i pouczający wywiad.
   Ja jedynie dodałam krótki fragment w którym porusza on kwestie związane ze złym PR mody w Polsce.

   Usuń
 7. płaszcz jest przepiękny i elegancki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. kochana wyglądasz jak milion dolców!!! płaszcz bomba!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nice coat :) M&MFASHIONBITES mmfashionbites.blogspot.gr
  Maria V.

  OdpowiedzUsuń
 10. IDEALNIE< powiem za Marionką - wyglądasz jak milion dolców, zachwycam się!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo trafnie opisane pojmowanie mody przez część społeczeństwa. Na szczęście powoli ewoluuje. Moda jak sztuka koi, inspiruje i czasem w dobrym znaczeniu pomaga odreagować negatywne emocje naszego świata...piękna stylizacja.

  OdpowiedzUsuń
 12. wow, rewelacyjny płaszcz !

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię tu zaglądać. Podoba mi się Twój styl. Klasa, kobiecość. Blog jest bardzo przejrzysty, dużo ładnych zdjęć. Trzeba będzie częściej zostawiać komentarze :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram