26 września 2016

Jaka jest silna kobieta?


blog o modzie | blogerka modowa | ray ban |
Na złożony obraz kobiety składa się wiele słów, emocji i życiowych prawd. To, w jaki sposób postrzegamy siebie oraz inne przedstawicielki płci żeńskiej ma ogromny wpływ na nasze zachowanie oraz wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Mnogość pytań oraz ogromna ilość brakujących odpowiedzi skłoniły mnie, wraz z marką Apart, do przygotowania serii wpisów traktujących o nas, czyli kobietach pięknych, silnych, niezależnych, aktywnych, romantycznych, a także tajemniczych. W każdym tygodniu na blogu pojawi się jeden post opisujący kolejny typ kobiecej natury. Mam nadzieję, że dzięki tej serii lepiej poznamy siebie i dowiemy się czegoś nowego na swój temat.

Jaka jest silna kobieta?

"Wiele kobiet zna swoją siłę i jest ona ważnym składnikiem ich tożsamości. Mówiąc: "silna", my, kobiety, myślimy: mogę polegać na sobie, nie załamuję się w obliczu trudności, nie rezygnuję z ważnych dla mnie celów, pokonuję własne słabości, jestem oparciem dla innych. Dla mężczyzn "silna kobieta" to taka, która wie, czego chce i nie boi się tego okazać. Jest niezależna, nie pozwala sobą kierować, nie żyje tylko po to, żeby on był zadowolony. Niepotrzebne jest jej męskie ramię, by przejść przez kałużę." Hanna Samson

Bardzo często w naszej kulturze kreowany jest obraz silnej kobiety,  jako osoby dominującej, wyniosłej i całkowicie niezależnej, pozbawionej głębszych uczuć i niepotrzebującej męskiego ramienia. Tymczasem moim zdaniem każda z nas stworzona jest do współtworzenia związku z mężczyzną, na zasadzie wzajemnego uzupełniania się. Nie może to być jednak przeszkodą do rozwoju jej własnych pasji i zainteresowań. Współczesne silne kobiety, to odważne przedstawicielki płci żeńskiej, idące do przodu, pomimo napotykanych na swojej drodze przeszkód, waleczne oraz konsekwentne. Nie można odmówić im również pracowitości oraz wiary we własne możliwości. Wymagają od siebie, a także od innych. Głośno mówią co myślą, kochają swoje ciało i są otwarte na nowe znajomości. To taki typ kobiet, którym wciąż od życia mało, dlatego ciągle uczą się nowych rzeczy, ryzykują, ale przede wszystkim są szczęśliwe, bo nikogo nie udają.

"Dziś one mogą przyjąć kilka ról życiowych - zabiegać w pracy o skórzany fotel i gabinet prezesa firmy albo poświęcić się macierzyństwu i gotowaniu obiadów, mogą robić jedno i drugie, albo najpierw jedno, a potem drugie, i znowu to pierwsze." Newsweek


Przez tysiące lat kobieta traktowana była jako słaba płeć, dlatego wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje wizerunek silnej kobiety, jako coś złego i odmiennego, a wręcz niepotrzebnego. Bo przecież to mężczyźni odnosili sukcesy, spełniali się na polu zawodowym i wracali do domu niczym lwy z polowania…a teraz zmieniło się wiele.

Kayah w jednym z wywiadów powiedziała: "Mam wiele cech przypisywanych mężczyznom: odwagę, konsekwencję, rubaszność, waleczność. Choć przyznam, że nie znoszę tego podziału, nie rozumiem, dlaczego właśnie mężczyznom przypisuje się konsekwencję czy odwagę”. I faktycznie, trudno jest zrozumieć istniejącą dychotomię naszego społeczeństwa, w którym coś jest żeńskie lub męskie. I takie cechy jak odwaga, siła, konsekwencja czy niezależność (na każdym polu) przypisywane są jedynie mężczyznom. Kobieta powinna być przede wszystkim uległa, wdzięczna, słaba oraz bierna. A co się dzieje w sytuacji, gdy zostają przełamane pewne stereotypy i kobiety otwierają się? Poszerza się wolność kobieca i okazuje się, że drzemiąca w nas siła oraz potencjał są ogromne. 


A jak wyglądają relacje silnych kobiet z mężczyznami?

Zdarza mi się usłyszeć od kobiet, słynne: "mężczyźni się mnie boją" i pierwsza myśl jaka pojawia się u mnie w takiej sytuacji to taka, że tutaj coś faktycznie nie gra. Bo jeśli pewność siebie, odwaga oraz konsekwencja są powodem strachu u innych osób, to powód musi być gdzieś ukryty. Hanna Samson, psychoterapeutka, ujęła ten problem następująco: "Myślę, że tym chwaleniem się, że mężczyźni się ich boją, singielki raczej próbują dowartościować siebie. To, że jestem sama, nie wynika z tego, że nie jestem atrakcyjna, tylko z tego, że się mnie boją. Pewnie o mnie marzą, gdyby byli odważniejsi, staraliby się o moje względy, a tak... To przez ich tchórzostwo jestem sama. Radziłabym raczej zastanowić się, czy nie robię czegoś takiego, co zniechęca innych. Czy w moim towarzystwie ludzie dobrze się czują? Czy nie jestem ostra i nieprzyjemna? To nie ma nic wspólnego z siłą, jest raczej oznaką braku wrażliwości, który sprawia, że nie liczymy się z uczuciami innych."
A jak to wygląda u każdej z nas? Z pewnością bardzo odmiennie i jedna recepta nie rozwiąże tych samych problemów u wszystkich, dlatego warto samodzielnie przeanalizować własną sytuację.


Czy silną kobietę poznam po wyglądzie?

Moda jest zjawiskiem powszechnym, oddziałującym na większość aspektów naszego życia, dlatego to, co nosimy i w jaki sposób ma ogromny wpływ na nasz odbiór w społeczeństwie. Silne kobiety, to najczęściej również silne osobowości, które nie tyle charakteryzują się znajomością trendów, co znajomością samej siebie (własnego ciała oraz duszy). Ten typ osobowości wymaga również specjalnej oprawy, dlatego w dzisiejszym wpisie moja propozycja klasycznej stylizacji pojawia się w towarzystwie najpiękniejszych dodatków, czyli wyrazistej biżuterii z kolekcji Elixa, wykonanej ze stali szlachetnej, która zachwyca nie tylko swoją różnorodnością, ale i designem. 

Mam nadzieję, że pomysł nowego cyklu wpisów przypadnie Wam do gustu. Bardzo chętnie dowiem się również od Was, jaka Waszym zdaniem jest silna kobieta? A może właśnie Ty nią jesteś? :)

zdjęcia: Mateusz / obróbka: ja

SPODNIE - Zara (podobne znajdziesz Tutaj
MARYNARKA - H&M (podobne znajdziesz Tutaj)
CZARNY TOP I CHOKER - SheIn
OKULARY- Ray Ban

BIŻUTERIA (Apart):
BRANSOLETA - Tutaj
BRANSOLETA - Tutaj
PIERŚCIONEK - Tutaj
BRANSOLETA - Tutaj

PAZNOKCIE - Studio Papaya


« Nowszy post Starszy post »

14 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia:) Myślę, że każda z nas jest silna na swój sposób. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluje wyboru tematu. Świetny post a zdjęcia rewelacyjne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie silna kobieta to taka, która ma swoje zdanie i nie obawia sie go wypowiadać. Zdecydowana I odważna, a tym samym wrażliwa i okazująca empatię.

  Świetne zdjęcia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat posta, choć u mnie trafił się akurat moment słabości. Pięknie zestawiłaś ten prążkowany, męski w charakterze garnitur z grubą, prostą biżuterią.
  Piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam, Ola
  http://lumpola-style.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny pomysł na nowy cykl wpisów!! Sesja zdjęciowa bardzo piękna <3

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wy kobiety jesteście zawsze silniejsze od nas mężczyzn, tylko przyjęło się, że my jesteśmy tą mocniejszą płcią.
  Zdjęcia bardzo fajne, super stylizacja.
  Pozdrawiam
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo intrygująca sesja fotograficzna...

  OdpowiedzUsuń
 8. Super post!
  Pozdrowienia ze Szwecji

  OdpowiedzUsuń
 9. My kobiet jesteśmy silne wiele znosimy i dajemy z siebie 100 % .To chyba jedna z twoich lepszych stylizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muzeum lotnictwa w Krakowie? ;)

  OdpowiedzUsuń

Instagram