30 września 2016

Siła i znaczenie słów


koszula z aplikacją | bluzka elegancka | biala elegancka koszula
Na pozór nic nie znaczą albo przeciwnie znaczą wszystko. Towarzyszą nam każdego dnia i pozwalają uzewnętrzniać nasze uczucia. Bywają słodkie niczym miód lub kwaśne jak cytryna. Wywołują na naszych twarzach uśmiech albo uczucie zawstydzenia, a także smutku. Ich moc bywa ogromna. Wypowiadane przez kogoś potrafią wpływać na nasz światopogląd i kształtować go (niejednokrotnie błędnie). Mało kto zdaje sobie sprawę, że słowo to przede wszystkim siła twórcza naszych myśli.

To, co kiełkuje w naszym umyśle ma przełożenie na rzeczywistość. A więc, wypowiadane przez nas słowa najpierw zostają zasiane w nas samych, a dopiero później zostają przekazywane kolejnym osobom (pokoleniom). Sztuka retoryki to trudny temat, aczkolwiek zawsze na czasie, bo przecież nieustannie wysyłamy do siebie komunikaty, rozmawiamy ze sobą, oceniamy siebie nawzajem, aż wreszcie także krzyczymy...

W momencie wzburzenia zapominamy, że słowo, które za chwilę zostanie przez nas wypowiedziane, już na zawsze pozostanie w umyśle naszego rozmówcy. Zgodnie z tym, od tej pory wątpliwości zasiane przez nas samych będą kroczyć z nim przez całe życie i powodować zbiór negatywnych wydarzeń.

- "Jesteś do niczego"
- "Nic w życiu nie osiągniesz"
- "Idioto!"

Słowa, które posiadają tak mocno negatywny wydźwięk naprawdę ranią i pozostawiają bliznę, która nieustannie o sobie przypomina. Możemy wtedy zacząć w nie wierzyć i faktycznie traktować siebie jako osobę gorszą od innych lub całkowicie je zignorować, o ile jest to w ogóle możliwe.

krakow | sniadania
blog o modzie | cammy blog

Wrażliwy czy po prostu szklany?

Szedł raz po świecie Szklany Człowiek. Był wielki jak góry i bardzo dobry, a do tego mądry. Mimo, że wiedział wszystko, nigdy nie puszył się swoją wiedzą, ale mówił: "myślę, że jest właśnie tak, ale pewności nigdy mieć nie można".

Pewnego dnia, ktoś nierozsądny, rzucił w niego złym słowem, słowem ciemnym i ciężkim jak kamień. Dziś nie wiadomo już, czy stało się to ze złości, czy z przypadku, ale dość powiedzieć, że stało się nieszczęście.

Szklany Człowiek zadźwięczał jak szklanka, która spadła na podłogę. A potem pękł i rozsypał się na setki maleńkich kawałków.

Nikt nie był w stanie ich pozbierać, nikt nie mógł już niczego naprawić.

Opowieść o Szklanym Człowieku na podstawie: "Bajki" - Beata Krupska (Warszawa 1989).


Chwila

Jeden moment sprawił, że jego świat zawalił się. My nie jesteśmy szklanymi ludźmi, ale słowa potrafią nas niszczyć w taki sam sposób. Wdzierają się w nas, znajdują schronienie w naszych umysłach i w końcu stają się gotowymi przekonaniami o nas samych i całym świecie. Dlatego zawsze uważaj na wypowiadane słowa, które rzucasz w drugiego człowieka, bo nigdy nie wiesz, które z nich okażą się "słowem ciemnym i ciężkim jak kamień".

Wykorzystaj moc słów w taki sposób, aby prowadziły Cię do miejsca, w którym chciałabyś się znaleźć...

"Nie wtrącaj się w nie swoje sprawy. Nie naprawiaj komuś życia, pracy ani związku, jeśli nikt Cię o to nie prosi. Zajmij się swoimi sprawami, a jeśli masz za dużo czasu, to napisz wiersz, lub umyj okna. Ale nie wtrącaj się do życia innych ludzi, bo prędzej czy później niechcący dostaniesz łokciem w oko." Beata Pawlikowska

blog modowy | psychologia
krakow
blogerka modowa
TOVA UBRANIA | blog o modzie | moda
zdjęcia: Mateusz / obróbka: ja

KOSZULA - Tutaj
PŁASZCZ - H&M Trend (podobne znajdziesz Tutaj)
OKULARY - Ray Ban
BUTY - Zara (podobne znajdziesz Tutaj)


Zdjęcia wykonane dzięki uprzejmości Międzymiastowa przy ulicy Dolnych Młynów 10/7a w Krakowie. Dziękuję!
« Nowszy post Starszy post »

11 komentarzy

 1. Prześliczna bluzka, zakochałam się <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Znów pięknie wyglądasz, cudowne, klimatyczne zdjęcia, koszula niezwykła :)
  A odnośnie słów, to staram się nie ranić nimi, choć czasem do niektórych ludzi brak mi słów ...
  Mnie samej często zarzucają, że zbyt ważę słowa i za bardzo się do nich przywiązuję, ale czy to zarzut :) Pozdrawiam, Ola

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowo ma wielką wartość i czasem nawet nie wiemy, kiedy możemy nim kogoś zranić. Zawsze staram się uważać na słowa jakie dobieram, zdaję się na empatię, bo sama jestem dość wrażliwą osobą.

  Pozdrawiam ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisałaś prawdę bo tak niestety jest Nie wiem jak to robisz a zdjęcia są jak zwykle obłędnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. O ile nad słowami wypowiadanymi przez nas możemy zapanować lub ugryść się w przysłowiowy język, o tyle to, co trafia w nas dużo ciężej jest ograć. Pytanie jak dalej grać w tej samej drużynie czy za każdym razem, gdy szklanka spadnie czas by ją zmienić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie tak jest, sama tego doświadczyłam i długo musiałam sie z tym zmagać, ludzie rzucają słowami a potem nie pamietają a potem dziwą sie ze inni ich unikają albo sa agresywni 😏 a zdjęcia fantastycz, super bluzka😀

  OdpowiedzUsuń
 7. w związku z tym co piszesz: https://www.facebook.com/podaj.to/videos/1178920682149751/ polecam

  a zdjęcia ... cudo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta koszula to jakieś arcydzieło. Całość mega kobieca, elegancka i stylowa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta koszula jest boska!

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń

Instagram