29 października 2017

O pokrewieństwie dusz, doświadczaniu życia i chwili obecnej


Spacerowałam parkiem, kiedy wiatr zdmuchnął ostatni liść z drzewa. Słońce schowało się za chmury i zrobiło się naprawdę ciemno. Jesienna aura dała o sobie jeszcze silniej znać. Całe złoto spadło na ziemię i to był chyba jedyny moment, kiedy miałam ochotę iść z głową spuszczoną w dół. Nie była to oznaka smutku czy zwątpienia, raczej jedyny możliwy sposób, aby poczuć magię tej pory roku. W końcu jesień odziera drzewa z tego, co najpiękniejsze, a chwilę przed tym ozdabia je niezwykłymi kolorami, zupełnie jakby dawała im namiastkę odwagi i mówiła… - "To co wartościowe, skrywasz w sobie - pamiętaj o tym."

Podobnie dzieje się z nami…jeśli patrzymy jedynie na swoją wierzchnią warstwę, niewiele zrozumiemy, nawet jeśli przeżyjemy sto lat. Emocje, prawdziwe wartości, uczucia nie są dostrzegalne gołym okiem, żeby je poczuć musimy dokopać się do ich wnętrza. Pomału. Dokładnie. Warstwa po warstwie. To właśnie tam tkwi prawdziwe piękno każdego człowieka. Nie każdy chce je odkryć. Nie każdy chce o nim mówić.

Agnieszka Maciąg w książce Pełnia życia napisała - "Każda z nas jest taka. Piękna i okropna. Podczas podróży, którą jest życie, zrozumiałam, że w każdym człowieku - w każdym! - jest wszystko. Oceany możliwości. Nieograniczony potencjał wszelkiego dobra i zła. Zrozumiałam, że dobro to nasza prawda, chociaż zewnętrzny świat często każe nam sądzić, że jest zupełnie inaczej. Nasza prawda to nasza dusza i świat naszego serca. Tam jest radość - taka zwyczajna, bez powodu. Tam mieszka spokój, który oznacza całkowitą pewność. Tam jest miłość.
Druga strona to nasze ego, czyli świat umysłu. W nim panuje lęk i niepewność. One z kolei są przyczyną zazdrości i zaborczości. Także osądzania, odseparowania i zniecierpliwienia. Podczas swojej podróży zrozumiałam, że w każdym człowieku są właśnie te dwie strony - ego oraz dusza. Każdy z nas posiada również bezcenny dar: wolny wybór. Może decydować, kim chce być."

naszyjnik

Refleksje wyjęte z życia

"Boje się wyśmiania. Boje się niezrozumienia. Boje się oceny." - mogłabym to powtarzać każdego dnia, kiedy przychodzę tutaj i piszę do Was. Ale nie robię tego, bo wierzę, że dzięki temu odnajdę więcej bratnich dusz, które tak jak ja, chcą żyć w zgodzie ze sobą, może trochę wbrew temu, co aktualnie uznaje się za 'modne' i na czasie.

Kilka dni temu, kiedy niebo pokryte było grubą warstwą ciemnych chmur napisała do mnie wyjątkowa Kobieta, jedna z moich Czytelniczek:

"Pisanie z Tobą jest jakby z innej epoki. Żyjemy w czasach obecnych, piszemy o różnych tematach, ale Ty cała swoją osobą, Twoje słowa, nasza wymiana myśli, są jak ze starych filmów albo po prostu z dawnych lat. Są ucztą dla ducha, nawet jeśli dotyczą trudnych i smutnych tematów. Są dla mnie darem. Elegancką, wysmakowaną podróżą. Czasem czuję się tak, jakbyśmy przeniosły się w czasie. Jakbym siedziała w jednej z klimatycznych kawiarenek na Montmartre, piła aromatyczną kawę i czytała list od Ciebie…"

Piszemy do siebie często i poruszamy w rozmowach wiele tematów. Jej sposób bycia i doświadczania rezonuje z moim w niepojęty sposób. Wymieniamy się spostrzeżeniami, pewne kwestie poddajemy refleksji, kibicujemy sobie nawzajem. Wszystko w naturalny i niewymuszony sposób. Przypadkowo odkryłyśmy, że dobrą energię, można przekazać również poprzez słowo pisane…

To ogromne szczęście. I niech to będzie przykład dla wszystkich kobiet, które właśnie zastanawiają się czy powinny posłuchać głosu swojego serca i pójść inną drogą niż tą, którą ktoś wybrał za Was.

"Musisz pozbyć się życia, jakie zaplanowałaś, abyś mogła doświadczyć życia, które na Ciebie czeka" Agnieszka Maciąg.

Pięknego, niedzielnego wieczoru!


zdjęcia: Mateusz / postprodukcja: ja

NASZYJNIK - APART (Elixa)
SPODNIE - Bershka
LNIANA KOSZULA - Zara 
« Nowszy post Starszy post »

9 komentarzy

 1. Piekne życie maja osoby które mogą żyć tak jak podpowiada im serce. Niestety wiele osob kieruje sie rozumem czy jakby to inaczej powiedzieć rozsądek bierze gore. Jak wiadomo różnie sie na tym wychodzi bo wtakim przypadku nie zawsze robi sie to chciałoby sie robić. Rodzą sie wtedy frustracje brak uśmiechu a życie płynie czas ucieka. Czy warto ? Pięknie napisałaś !!! Zdjecia magiczne. Zawsze czekam na twoje post bo bardzo przyjemnie sie je czyta i zawsze maja w sobie tyle mądrości

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak... Planujemy, rzucamy klapy na oczy i dążymy do celu... A gdzie czas na zatrzymanie się, spojrzenie pod nogi, zastanowienie się, czy tak chcemy aby było? Jesień to odpowiednia pora na przemyślenia ;) Dziękuję za wpis, który przypomniał o tym ;) Jak zwykle piękne zdjęcia i tekst. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis :) Fajnie łączysz treść z równie świetnymi zdjęciami, co sprawia, że nie tylko wpisy fajnie się czyta, ale i ogląda :) W 100% zgadzam się z tym, że znalezienie swojej pokrewnej duszy jest niebywałym szczęściem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze przytaczasz takie wartościowe cytaty... Wracać tu to ogromna przyjemność. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyglądasz naprawdę przepięknie, podoba mi się taki styl, tak trzymaj , wpis jak zawsze barto wartościowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnóstwo ludzi patrzy jedynie na wierzchnią warstwę... niestety :-( Twoje mądre teksty sprawiają, że coraz częściej zastanawiam się nad sobą i swoim życiem, zwalniam, patrzę inaczej na wiele rzeczy, mniej się boję... 😚

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta sesja jest po prostu przepiękna <3

  Carmelatte

  OdpowiedzUsuń
 8. Też mam to poczucie "obciachu" - czy wypada się uzewnętrzniać? Patrzę sobie na cudownie skromną Kasię Nosowską i myślę że ona by nigdy nie powiedziała, że jest w czymś świetna (mimo że niepodważalnie jest!), a nasze czasy nakazują nam się chwalić dokonaniami, zaradnością, być pewnym siebie. Trzeba wyważyć i być w zgodzie ze sobą...

  OdpowiedzUsuń

Instagram