7 listopada 2017

O trudnej sztuce próbowania...


Często piszę Wam o tym, że warto robić to, co podpowiada serce, warto omijać utarte ścieżki tylko po to, aby zrealizować swoje marzenia. Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest porzucić bezpieczną drogę i zacząć robić coś po swojemu, zacząć żyć tak jak chcemy, a nie tak jak oczekują tego od nas inni. Dzisiaj natchnęłam się na tekst, który świetnie oddaje to co sama myślę i co staram się stosować od jakiegoś czasu. Mam nadzieję, że również Was te słowa zainspirują do pewnych zmian lub przemyśleń…


Być w porządku oznacza… ?

"Oto zdanie wypowiedziane przez Pabla Picassa: "Bóg jest nade wszystko artystą. Stworzył żyrafę, słonia, mrówkę. W istocie nigdy nie naśladował jednego stylu - po prostu robił to, na co miał ochotę."

Chodzimy wytyczonymi ścieżkami, lecz gdy rozpoczynamy podróż w inną stronę niż wszyscy i realizujemy swoje marzenia, ogarnia nas wielki strach, bo zdaje nam się, że zboczenie z utartej drogi prowadzi na manowce. A przecież nasze życie jet jedyne w swoim rodzaju, nie istnieje jeden wzorzec "poprawności". Skoro Bóg stworzył żyrafę, słonia i mrówkę, a my staramy sie żyć na Jego wzór i podobieństwo, to dlaczego mielibyśmy naśladować jeden wzorzec? Wzorce pomagają uniknąć głupich błędów, które popełnili inni, ale zwykle ograniczają i zmuszają do powtarzania tego, co robią wszyscy. 
Być w porządku oznacza nosić krawat dopasowany do skarpet. To znaczy czuć sie w obowiązku mieć jutro to samo zdanie, co wczoraj. A gdzie zmieniający sie wokół świat?

O ile nie krzywdzisz tym innych, możesz czasem zmienić zdanie i nie wstydź się, że w ten sposób sam sobie przeczysz. Masz do tego prawo i nieważne, co pomyślą inni, bo zawsze coś pomyślą.

Gdy podejmujemy działanie, pojawiają sie problemy. Stare powiedzenie kucharzy mówi: "Aby zrobić omlet, trzeba rozbić jajko". Pojawienie sie nieoczekiwanych konfliktów jest rzeczą naturalną. Normalne są zranienia, które powstają w wyniku starć. Jednak rany sie goją i zostają tylko blizny. To wielki dar. Blizny towarzyszą nam przez cale życie i są bardzo pomocne. Gdy w jakimś momencie - przez wygodnictwo lub z innego powodu - chcielibyśmy wrócić do przeszłości, wystarczy na nie spojrzeć. 
Dajmy sobie czas. Pozwólmy, aby wszechświat krążył wokół nas, czerpmy radość z tego, że możemy samych siebie zaskakiwać. Święty Paweł mówi: "Bóg wybrał to, co szalone, by zawstydzić mędrców". 

Wojownik światła widzi, że niektóre chwile w życiu się powtarzają. Widzi, że często natyka sie na te same problemy i stawia czoło sytuacjom, z którymi musiał radzić sobie wcześniej. Ogarnia go zwątpienie. Myśli, że się nie rozwija, gdyż spotyka te same przeszkody, z którymi się kiedyś zetknął. 

"Już przez to przechodziłem" - skarży się sercu.
"Rzeczywiście - odpowiada serce. Ale jeszcze sobie z tym nie poradziłeś".

Wojownik zaczyna wierzyć, że powtarzalność doświadczeń ma sens, gdyż uczy go rzeczy, których jeszcze nie pojął. Dlatego w każdej kolejnej walce szuka innego rozwiązania. Jego błędy nie są klęskami, lecz krokami na drodze do spotkania z samym sobą."

źródło: "Być jak płynąca rzeka" Paulo Coelho


Ściskam.
K.

kolczyk


sukienka maxi
zdjęcia: Mateusz / postprodukcja: ja

SUKIENKA - H&M
KOLCZYKI - ELIXA
NASZYJNIKI - ELIXA  & APART
TURBAN - Parfois & Bershka
« Nowszy post Starszy post »

10 komentarzy

 1. Moc cudownej motywacji!
  Dziękuję Kamilo! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekazałas w tym poście bardzo motywujące słowa. Lubię gdy poruszasz takie sprawy. Dziękuję. Gratuluje pięknych zdjęć. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny tekst! Jesteś niesamowitą osobą!!
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Na studiach uczą mnie o istnieniu dyskursów, o wzrastaniu w takiej, a nie innej filozofii życia, w związku z tym zmiany są naturalną koleją rzeczy, trzeba próbować, aby się rozwijać, wyjście ze strefy komfortu baaardzo boli, ale warto choćby nie wiem co :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie zmagam się z problemami ale nie poddaję się ,wierzę że dam radę;) dzięki Kamila od razu czuję się lepiej ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie czyta się Twoje teksty! Muszę przyznać, że z miłą chęcią zaglądam na tego bloga :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny wpis. Świetna stylizacja, podoba mi się ta stylizacja. Mega fajne! ;)

  OdpowiedzUsuń

Instagram