4 kwietnia 2018

Audiencja u Papieża w Watykanie - informacje praktyczne

Tego dnia obudziło nas wyjątkowo ostre słońce. Po deszczowej aurze z poprzedniego dnia nie było nawet śladu. Błękitne niebo i zapach wiosny tylko potęgowały uczucie podekscytowania. Szybka kąpiel, śniadanie i wyruszyliśmy przed siebie. Najpierw kilkuminutowy spacer, później przejażdżka metrem i byliśmy na miejscu. Już przy bramie zaskoczył nas tłum ludzi oczekujących do wejścia. Kiedy przeszliśmy przez bramki bezpieczeństwa ujrzeliśmy Papieża Franciszka witającego się z pielgrzymami. Głos uwiązł mi w gardle, a oczy zaszkliły się ze wzruszenia. Obserwując tłum widziałam różne narodowości,  ludzi starszych i młodszych, wszyscy byli jednak podekscytowani i wzruszeni tym co ma się tutaj wydarzyć. To naprawdę wyjątkowy moment, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Bliskie spotkanie z osobą tak ważną, w dodatku ta duchowa jedność ludzi z całego świata...coś niesamowitego!

Podczas Audiencji Generalnej Papież udziela krótkiej nauki w języku włoskim, ale także po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku, portugalsku i polsku.

W związku z tym, że na moim Instagramie pojawiło się bardzo wiele zapytań odnośnie uczestnictwa w Audiencji Generalnej postanowiłam stworzyć krótki wpis ze wszystkimi potrzebnymi informacjami.


Jak uczestniczyć w Audiencji Generalnej u Papieża?

Tak naprawdę każdy z nas może uczestniczyć w audiencji generalnej Ojca Świętego, nawet jeśli nie posiada wejściówek. Audiencja odbywa się w każdą środę o godzinie 10:00 na Placu św. Piotra lub w Auli Pawła VI (w zależności od pory roku i pogody). Jeśli przyjdziecie na Plac św. Piotra bez wejściówek będziecie mogli zająć miejsce stojące, w oddalonych sektorach. W przypadku posiadania biletów można zająć jedno z miejsc siedzących i tym samym znaleźć się bliżej Papieża. Nie są to jednak miejsca tuż przy Ojcu Świętym.

bilety

Nam w zdobyciu wejściówek pomógł znajomy, który przebywa obecnie w zakonie w Rzymie, ale w bardzo łatwy sposób możecie je również otrzymać zamawiając bezpośrednio w Prefekturze Apostolskiej, poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na stronie: http://www.vatican.va/

Można je również otrzymać w Biurze Informacji dla Pielgrzymów Polskich przy kościele polskim św. Stanisława B.M. w Rzymie. TUTAJ znajdziecie wszystkie potrzebne informacje wraz z numerem kontaktowym oraz adresem.

Istnieje również możliwość zamówienia ich za pomocą faxu: +39 06 6988 5863 lub poczty tradycyjnej: Prefecture of the Papal Household, 00120 Vatican City State. Jeśli w formularzu podacie swój adres mailowy to otrzymacie na niego wiadomość z numerem rezerwacji. Z tym numerem będziecie musieli się zgłosić po odbiór wejściówek.

Ostatnią z możliwości, o której słyszałam jest przyjście we wtorek po południu (od godziny 15.00) i ustawienie się w kolejce przed Spiżową Bramą (w prawej części kolumnady, zaraz po przejściu bramek bezpieczeństwa). Tam będziecie mogli otrzymać wejściówki bez wcześniejszego przesyłania formularza. Jednak ich ilość jest ograniczona.

Odbiór wejściówek na Audiencję Generalną

Wszystkie wejściówki na audiencję odbiera się przy wspomnianej wcześniej Spiżowej Bramie (Bronze Door). Można je odbierać dzień przed audiencją w godzinach 15:00-19:00 lub w dniu audiencji od godziny 7:00 rano. Pamiętajcie, że przed wejściem musicie przejść kontrolę bezpieczeństwa. My czekaliśmy w kolekcje około 15-20 minut (pewnie w okresie wakacyjnym ten czas znacząco się wydłuża).

Pamiętajcie, aby na audiencję przyjść jak najwcześniej, aby zająć miejsce w sektorze najbliżej schodów – najlepiej w pierwszych rzędach. Nam się to tym razem nie udało, ale już wiem jak będziemy postępować przy następnej wizycie :)


W razie problemów skorzystajcie z pomocy Biura Duszpasterstwa Polaków w Rzymie: Tutaj
Wszystkie bilety na uroczystości z Papieżem są bezpłatne.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Wasze pytania. Jeśli pojawią się dodatkowe, śmiało piszcie.
« Nowszy post Starszy post »

4 komentarze

  1. Warto sobie załatwić wejściówkę podczas pobytu w Watykanie :) Nie być na audiencji, będąc w Watykanie, to jak być we Francji i nie widzieć wieży Eiffla :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ile trwa mniej więcej audiencja? O 17 mamy lot ale myślę że da się wyrobić. Czy są gdzieś w pobliżu jakieś przechowalnie bagażu?

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie.. Duchowa jedność ludzi z całego świata.. Cos pięknego, niesamowitego..

    OdpowiedzUsuń

Instagram