13 lipca 2016

Czy wzorce myślenia mają wpływ na nasze zdrowie?


streetstyle | komplet do pracy | granatowe spodnie
Żyjemy w świecie, gdzie ilość docierających do nas bodźców jest ogromna. Czasem mam wrażenie, że ich siła uwiera mnie i przyciska. Ciężko wtedy o prawdziwe uczucia, głęboki sens i refleksję. Ilekroć widzę krzyczące nagłówki gazet czy hasła ogłupiających portali - wyłączam się. Wiem, że to prowokacja, która ma na celu zrobić nam z mózgu przysłowiową "sieczkę". Łatwo wrzucić wszystkich do jednego worka i w bezczelny sposób wystawić na publiczną ocenę. W takich chwilach zastanawiam się - dlaczego ludzie wzajemnie karmią się zazdrością i obłudą? Skąd w nich tyle negatywnych pokładów energii? Czy nie prościej skierować własne myśli na pozytywny tor?

Louise L. Hay w swojej książce "Lecz swoje ciało" opisuje jak ogromne znaczenie w naszym życiu mają wzorce myślenia, którymi posługujemy się każdego dnia. Okazuje się, że oddziałują one nie tylko na nasze zdrowie, ale całą jakość naszego życia. "Nieważne, od jak dawna utrzymywaliśmy negatywne wzorce myślenia, chorobę, nieudany związek, brak pieniędzy czy nienawiść do siebie; dziś możemy zacząć to zmieniać. Nasze myśli i słowa wielokroć powtarzane kształtowały nasze dotychczasowe życie i nasze doświadczenie. Lecz to myślenie należy do przeszłości. Mamy to już za sobą. Myśli i słowa, które wybierzemy dziś, teraz właśnie, wyznaczą nasze jutro, kolejny dzień, tydzień, miesiąc, rok... Cała nasza moc przypada zawsze na obecną chwilę. Tu właśnie dokonujemy zmian. Co za ulga. Możemy wreszcie uwolnić się od starych bzdur. Właśnie teraz. W tej chwili. Już sam początek niesie zmianę.

Jako małe dziecko byłeś czystą radością i miłością. Byłeś ważny i wiedziałeś to. Czułeś się centrum Wszechświata. Ważyłeś się na to: mówiłeś, czego chcesz i otwarcie wyrażałeś wszystkie swoje uczucia. Kochałeś w sobie wszystko, każdą część ciała. Wiedziałeś, że jesteś doskonały. I to jest właśnie prawda o Twoim istnieniu. Cała reszta jest wyuczoną bzdurą i można jej się oduczyć. Jakże często mówimy: „Taki już jestem" lub „Tak już jest". Naprawdę znaczy to tylko, że „Wierzymy, że dla nas jest to prawda". Przeważnie to, w co wierzymy, stanowi tylko odbicie cudzych poglądów, które zaakceptowaliśmy i włączyliśmy do własnego systemu wierzeń. Pozostają one w zgodzie z innymi rzeczami, w które wierzymy.

Jeżeli jako dzieciom wpojono nam, że świat jest niebezpiecznym miejscem, wówczas zaakceptujemy wszystko, co jest zgodne z tym wierzeniem, jako prawdę dla nas: „Nie ufaj obcym", „Nie chodź po nocy", „Ludzie cię oszukają" itd. Jeżeli natomiast już w pierwszych latach życia nauczyliśmy się, że świat jest bezpiecznym i radosnym miejscem, wtedy będziemy wierzyć w co innego: „Miłość jest wszędzie", „Ludzie są życzliwi", „Pieniądze przychodzą do mnie łatwo", itd. Rzadko kwestionujemy to, w co wierzymy. Na przykład: dlaczego uważam, że uczenie się sprawia mi trudność? Czy to rzeczywiście prawda? Czy to jest prawda o mnie w tej chwili? Skąd wzięło się to przekonanie? Czy wierzę w to, ponieważ nauczyciel w szkole stale mi to powtarzał? A może wiodłoby mi się lepiej, gdybym porzuciła to wierzenie?

Skup się i spróbuj obserwować swoje myśli. O czym myślisz teraz, w tej chwili? Jeżeli myśli kształtują twoje życie i twoje doświadczenia, czy chciałbyś, aby ta myśl stała się dla ciebie prawdą? Jeżeli jest to myśl pełna troski lub gniewu, poczucia krzywdy lub mściwości, to w jakiej postaci wróci ona do ciebie, jak sądzisz? Jeżeli chcemy w życiu sukcesu i dobrobytu, sukces i dobrobyt powinny być treścią naszych myśli. Jeżeli chcemy życia pełnego miłości, musimy nasze myśli wypełnić miłością. Cokolwiek wysyłamy myślą czy słowem, powróci do nas w tej samej postaci.

Przysłuchaj się czasem temu, co mówisz. Jeżeli zauważysz, że powtarzasz coś trzy razy, zapisz to. Stało się to dla ciebie wzorcem. Po tygodniu przyjrzyj się tej liście, a zobaczysz, jak twoje słowa odpowiadają twoim doświadczeniom. Zdecyduj się zmienić swoje słowa i myśli, i obserwuj, jak zmienia się twoje życie. Twoja moc i twój wybór kierują twoim życiem. Nikt inny nie myśli w twojej głowie, tylko ty.

komplet do biura | praca | mediolan

Twoje stare wzorce myślowe


Aby rzeczywiście zlikwidować jakieś uwarunkowanie, musimy najpierw usunąć przyczynę. Lecz przeważnie nie znamy tej przyczyny i nie wiemy, od czego zacząć. Jeżeli więc powiadasz „Gdybym tylko wiedział, czemu mnie tak boli" ufam, że ta książeczka da ci klucz do odkrycia przyczyn twoich dolegliwości i będzie przewodnikiem pomocnym w tworzeniu nowych wzorców myślenia sprzyjających zdrowiu.

Nauczyłam się, że na każdą sytuację w naszym życiu istnieje psychiczne zapotrzebowanie. W przeciwnym razie sytuacja ta nie zaistniałaby. Objaw choroby jest tylko efektem zewnętrznym. Musimy skierować się do wewnątrz, by usunąć przyczynę psychiczną. Dlatego sama wola i dyscyplina niczego nie zdziałają, bo zwalczają tylko zewnętrzne przejawy, tak jak byśmy ścinali chwasty, zamiast wyrywać je z korzeniami. Zanim więc zaczniesz stosować nowe wzorce myślenia, zajmij się najpierw chęcią uwolnienia zapotrzebowania, np. na papierosy, ból głowy, nadwagę czy cokolwiek innego. Jeżeli potrzeba jest wygaszona, znika także jej efekt zewnętrzny. Żadna roślina nie przetrwa, gdyby ją pozbawić korzenia."

Louise L. Hay podczas długoletnich badań, wykładów oraz obserwacji własnego ciała stworzyła listę przyczyn psychicznych naszych dolegliwości. I jak się okazuje sygnały, które wysyłamy do innych oraz przede wszystkim do siebie - wracają. Brak pewności siebie, nieufność, poczucie winy, niska samoocena to tylko przykłady zachowań, które powodują w nas ogromne spustoszenia. Myślę, że warto zatrzymać się w tym miejscu i zastanowić, czy zmierzamy we właściwym kierunku? Może wakacje to właściwy czas, aby popracować nad sobą…

Jeśli zainteresował Cię ten temat zajrzyj TUTAJ i zapoznaj się z wyżej wspomnianą tabelą.


Źródło: LOUISE L. HAY "LECZ SWOJE CIAŁO"
Psychiczne podłoża fizycznych dolegliwości i metafizyczne sposoby ich przezwyciężania, Wydawnictwo Rebirthing 


granatowy komplet | okulary | szal | blog modowy
zdjęcia: Mateusz

KOMPLET - H&M (podobne znajdziesz Tutaj)
BALERINY - Jefffrey Campbell via Shopbop
SZAL - SheIn
OKULARY - CheapMonday
ZEGAREK - Daniel Wellington (podobne znajdziesz Tutaj)
« Nowszy post Starszy post »

14 komentarzy

 1. Wyglądasz obłędnie!!! Pozdrawiam!!

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna stylizacja, a tekst bardzo ciekawy, skłania do refleksji!

  OdpowiedzUsuń
 3. ja wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych, pewnie dlatego bywam odważniejsza ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z biegiem czasu zmieniają się moje priorytety.
  Rzeczy, które były dla mnie kiedyś ważne tracą na wartość.
  Bardzo fajny post, ślicznie wyglądasz. :)

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się w 150% To przerażające jak bardzo ludzie są tego nieświadomi i często cierpią z powodu swojego negatywnego myślenia. Idą przez życie niczym magnes na nieszczęścia i nie potrafią tego przerwać. Ale jeśli chce się uczynić świat lepszym to najpierw trzeba zadbać o swoje wewnętrzne piękno :) :) :) to już będzie dużo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyglądasz obłędnie. :)
  www.evdaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Twój blog to kopalnia MOTYWACJI!!! :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie posty to kopalnia madrosci i tylko na Twoim blogu mozna to znalezc.Super zdjecia .Serdecznie pozdrawiam!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj
  Louise Hall to wspaniała Osoba, część psychologów nie uznaje faktu, że myśli kształtują rzeczywistość ale są przecież badania naukowe potwierdzające ten fakt. Prowadzisz wspaniały Blog, będę go polecać
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyglądasz obłędnie! Ta kamizelka jest naprawdę cudna!

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się, bardzo ważna jest taka higiena myśli. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Trafiłam tu przypadkiem i czuję się mocno zainspirowana, będę tu na pewno wracać

  OdpowiedzUsuń

Instagram