11 stycznia 2017

Dlaczego mniej znaczy więcej?


Ledwo się pokaże, a już ucieka za chmury. Tęsknię za nim. Chciałabym go w większej ilości i tylko dla siebie. Wiem, że to zachłanne i niepoprawne, ale bez niego jakoś gorzej się żyje, śpi i regeneruje. Umysł zwinięty w kłębek, ciało rozedrgane od przypadkowego spojrzenia na termometr. Dosyć tego - mówię, ale odpowiedź nie nadchodzi…dlatego zwijam się w ciepły koc, parzę gorące mleko z miodem i upraszczam. Upraszczam swoją codzienność, która w tym okresie szarzy i plącze się okropnie.

Chciałabym tak po prostu oddychać pełną piersią i nie myśleć zbyt dużo. Odciąć się od ograniczeń, uprzedzeń i obciążeń, które na każdym kroku podrzuca nam życie. Nie łatwo powiedzieć zmieniam, aby odczuć poprawę, ale podobno warto.

Dominique Loreau, utorka książki "Sztuka prostoty" przekonuje mnie, że mniej, naprawdę znaczy więcej. 

"Im mniej mamy, tym bardziej jesteśmy wolni i możemy się rozwijać.
Kiedy mamy niewiele, tworzymy miejsce dla spraw najważniejszych.
Nie skupiając się na nadmiarze, masz czas, by skupić się na sobie: dowiedzieć się jaka jesteś.
Mając mniej, zostawiasz przestrzeń dla kreatywności. Twoje decyzje stają się instynktowne, twój styl ubierania bardziej elegancki, dom wygodniejszy, a terminarz mniej zapełniony."

Zamiast tysiąca postanowień, po prostu zadbaj o to, co najważniejsze. Nawet jeśli czegoś nie udało Ci się zrobić, to nie oznacza, że już nie masz szans. Żadna sytuacja nie warunkuje Twojej przyszłości. Żaden kiepski poranek, nie mówi o Tobie wszystkiego. Pomiędzy nawiasami i kropkami szukaj siebie.


Co zrobić / zmienić / odjąć?

Świadomie zarządzaj swoim czasem. Miej go zawsze dla ludzi, których kochasz. Nie wstydź się uczuć i w pełni angażuj się w to, co robisz. Unikaj rutyny, bo ona usypia najpiękniejsze wartości. Naucz się przebywać sama ze sobą, posłuchaj co mówi Twoje wnętrze lub odpocznij w ciszy.

Zadbaj również o umysł, bo ten gdy tylko jest przepełniony, nie potrafi właściwie funkcjonować. "Kiedy unikasz jednych myśli, robisz miejsce dla innych, a ponieważ negatywnymi myślami wyrządzamy sobie tyle samo krzywdy, co niezdrowym jedzeniem czy paleniem papierosów, wyćwicz w sobie nawyk powracania przed snem do miłych momentów dnia."

Kiedy spotka Cię coś nieprzyjemnego nie poddawaj się z automatu, lepiej pomyśl: "wiem, że jest Ci trudno, ale nie trafiło na słabego". Te momenty kształtują charakter, dodają siły i uświadamiają, ponieważ często w blasku promieni słonecznych nie dostrzegasz tego, co ktoś chce Ci powiedzieć…


Dlatego jedyne co teraz zrobię ze swoim życiem - to je po prostu uproszczę. A Ty?Czekam na słońce, które wyjrzy zza chmur i znowu mnie przytuli. Powie - "już dość" i wtedy wszystko wróci na swoje miejsce. Poda mi kubek gorącej herbaty i spojrzy wzrokiem, który nie będzie wymagał żadnej odpowiedzi.

zdjęcia: Mateusz

WEŁNIANA CZAPKA - Dear Deer
SWETER - Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
SZTUCZNE FUTERKO - Second hand (podobne znajdziesz Tutaj)
« Nowszy post Starszy post »

17 komentarzy

 1. Największe szczęście odkrywa się w małych prostych rzeczach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Wielka radość oraz wdzięczność wynika z najprostszych rzeczy.
   Ściskam ciepło :)

   Usuń
  2. CIESZMY SIĘ DROBIAZGAMI I DOCENIAJMY TO CO MAMY .KONIECZNIE MUSZE TĘ KSIĄŻKĘ PRZECZYTAĆ ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odwiedziny!
   Wysyłam ciepłe uściski w ten mroźny dzień :)

   Usuń
 3. Dążę do tego, by uprościć swoje życie, by nie przejmować się sprawami, na ktore i tak nie mam wpływu, by zacząć w koncu dawać coś od siebie, nie coś zwykłego, małego, ale coś, co sprawi, że druga osoba się uśmiechnie. Chciałabym umieć w zyciu wyznaczać priorytety, nie zmieniać ich co chwilę i skupić się na naprawdę ważnych rzeczach, czasem mi się udaje, czasem o tym zapominam.
  Bardzo fajny post i mądre słowa! Zdjęcia jak zwykle piekne :)
  http://une-petite-reve.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Adorable!!!

  http://sbr-fashion-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uczyń swoje życie prostym- moje motto! :) buźka Kamila <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Też planuję uprościć swoje życie, teraz tak uprościłam, że 3 dzień leżę chora w łóżku i prawie cały czas śpię ;) To dopiero sztuka! Wspaniałe zdjęcie z psiakiem 💕 moje najukochańsze suczki ( dogi niemieckie) nawet sekundy nie usiedzą w spokoju, bo tak są zazdrosne o siebie ;) i zdjęcia nie mam z nimi ani jednego. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 7. pięknie napisane, pozdrawiam cieplutko:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno nie czytałam tak dobrego i ciekawego postu pod względem psychologicznym do tego cudowne zdjęcia. Bardzo udany artykuł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję!

   Przesyłam ciepłe uściski.

   Usuń
 9. Brakowało mi takich postów...oj brakowało!��

  OdpowiedzUsuń
 10. Staram się żyć zgodnie z mottem ,,moje życie jest jakie jest, ale jest moje", a co za tym idzie cieszyć się z małych, prostych przyjemności i sukcesów. Nie zawsze mi to wychodzi, ale chyba coraz częściej tak... Szkoda, że żeby uprościć życie nie wystarczy po prostu pstryknąć palcami. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że wtedy nie potrafilibyśmy doceniać tego rodzącego się spokoju w naszych sercach i umysłach… Wszystkiego dobrego dla Ciebie :)

   Usuń

Instagram