9 lipca 2018

Toskania. Samochodem czy samolotem? Czym się bardziej opłaca?


Toskania skradła moje serce już rok temu, kiedy odwiedziliśmy ją po raz pierwszy. Sielskie krajobrazy, wyłaniające się za każdym zakrętem, niezwykle klimatyczne miasteczka, w których panuje błogi spokój oraz niesamowita feeria zapachów i smaków. Dałam się totalnie uwieść tej krainie, dlatego też wróciliśmy do niej również tego lata. Jednak tegoroczna podróż była zupełnie inna niż ta w zeszłym roku, ponieważ tym razem wybraliśmy się tam samochodem. Co się bardziej opłaca? Dzisiaj podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat obu form podróżowania oraz przede wszystkim podsumuję koszty.

Podróż samolotem

Do Włoch można dotrzeć korzystając zarówno z połączeń oferowanych przez krajowych przewoźników (PLL Lot i Alitalia), jak i z tanich linii lotniczych. Ryanair oferuje loty do Pizy z Gdańska, Krakowa i Modlina. Podróż trwa od 1 godz. 50 min. do 2 godz. 20 min., w zależności od miasta. Niestety Wizz Air nie oferuje żadnego bezpośredniego połączenia pomiędzy Polską, a jednym z toskańskich miast. Jednak dobrym rozwiązaniem jest wybranie połączenia do Bolonii, stanowiącej doskonałą bazę wypadową do Toskanii. Do Bolonii dolecicie Wizz Air z Katowic, a Ryanair z Krakowa, Modlina i Wrocławia. Podróż trwa od 1 godz. 45 min. do 2 godz.

Podróżując samolotem musicie mieć na uwadze limitowaną ilość bagażu, którą możecie ze sobą zabrać. W Wizz Air w cenie biletu możecie zabrać jeden bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i maksymalnej wadze 10 kg. Ryanair oferuje w cenie biletu możliwość zabrania dwóch bagaży podręcznych - dużego o wadze do 10 kg i wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz małego o wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

Szukając połączeń lotniczych możecie korzystać bezpośrednio ze stron przewoźników lub ze specjalnych wyszukiwarek lotów, jak np. skyscanner, esky, tanie-loty.

Podróż samolotem do Toskanii nie sprawi, że całkowicie ominiecie samochód. Moim zdaniem, aby poznać magiczne oblicze Toskanii koniecznie należy po wylądowaniu w jednym z wymienionych miast wypożyczyć samochód i nim ruszyć w głąb krainy słoneczników, cyprysowych alei i oliwnych gajów.Wskazane jest, szczególnie w sezonie, aby zarezerwować sobie samochód przed wylotem z Polski. My zazwyczaj korzystamy z serwisu rentalcars, gdzie w jednym miejscu możemy porównać oferty różnych wypożyczalni, a następnie w łatwy sposób zarezerwować odpowiedni samochód. Odbiór samochodu na miejscu zazwyczaj trwa kilkanaście minut, jednak w sezonie, gdy turystów jest dużo, może zająć nawet kilka godzin.

Podróż samochodem

W tym roku do Toskanii wybraliśmy się samochodem. Podróżowaliśmy w cztery osoby. Czas przejazdu pomiędzy Częstochową - skąd wyjeżdżaliśmy, a okolicą San Gimignno - naszego pierwszego przystanku w Toskanii, wynosił ok. 15 godzin (liczone z przerwami co 3-4 godziny). Odległość to ok. 1400 km. Wybraliśmy trasę prowadzącą przez Czechy i Austrię. Alternatywnie można pojechać drogą przez Niemcy, jednak jest ona dłuższa. Podróżując samochodem musimy pamiętać o opłatach związanych z używaniem autostrad. W Czechach i Austrii obowiązują winiety, które możemy kupić na stacji benzynowej. Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na przednią szybę samochodu w danym miejscu.

W kwestii paliwa - ceny na autostradach i przy granicach są znacznie wyższe. My tankowaliśmy samochód w Polsce, następnie w Austrii (gdzie cena paliwa była porównywalna do tej w Polsce) oraz następnie we Włoszech (ceny wyższe niż w Austrii).

Polskie prawo jazdy i ubezpieczenie OC są uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, więc nie musicie zaopatrywać się w żadne dodatkowe dokumenty.


Co się bardziej opłaca?

Samolot (ceny w oparciu o naszą zeszłoroczną podróż):

- bilety lotnicze - 380 zł (dla dwóch osób w dwie strony z 1 dużym bagażem rejestrowanym)

- wypożyczenie samochodu VW Polo - 970 zł (z pełnym ubezpieczeniem na okres 7 dni)

- koszt paliwa - ok. 300 zł

- opłaty za autostrady - ok. 190 zł


Łącznie: ok. 1840 zł dla dwóch osób


Samochód:

- paliwo - ok. 800 zł (koszt obliczony dla dwóch osób przy czterech osobach w samochodzie)

- winieta Czechy - 79,5 zł

- winieta Austria - 66 zł

- opłaty za autostrady na terenie Włoch - ok. 340 zł

Łącznie: ok. 1290 zł dla dwóch osób


Podsumowanie. Moja opinia

Samochód czy samolot - obie formy mają swoje plusy i minusy. Osobiście wybrałabym samolot, ponieważ podróż jest dla mnie mniej męcząca, pomimo, że później i tak musimy przesiąść się do samochodu. Przy większej ilości czasu, jazda samochodem z Polski wydaje się o tyle atrakcyjna, że możemy zobaczyć kilka miejsc po drodze, np. Wiedeń lub Wenecję. Podróżując samochodem możemy również zabrać ze sobą większą ilość bagażu, bez znacznego wzrostu kosztów, co wydaje się idealnym rozwiązaniem dla całych rodzin. Jak wynika z mojego doświadczenia samochód jest także tańszą opcją, jednak tracimy wówczas więcej czasu, który jest szczególnie cenny jeśli ktoś ma tylko kilka dni urlopu. Mam nadzieję, że mój wpis rozwiał kilka Waszych wątpliwości.


A więcej...

Więcej informacji o naszej zeszłorocznej podróży do Toskanii znajdziecie we wpisie - Jak zorganizować włoskie wakacje?

Wybierając się w podróż zajrzyjcie również do wpisu praktycznymi wskazówkami - Jak tanio podróżować?

zdjęcia: Mateusz

SUKIENKA Z LNU - Lovlin 
Z kodem: SUMMERLOVLIN otrzymacie 5% rabatu na sukienki: Golden Hour oraz Morning Beauty
SKÓRZANE SANDAŁY (w odcieniu głębokiej zieleni) - Butsklep
TOREBKA - Wittchen
« Nowszy post Starszy post »

5 komentarzy

 1. Jak ja uwielbiam te zdjęcia <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia :) Toskania jest warta odwiedzenia o każdej porze roku moim zdaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do Toskanii jeżdżę regularnie od 10 lat. Mamy swoje miejsce na ziemi w małej nadmorskiej miejscowości w rejonie Maremma. Stamtąd tylko krok od urokliwego miasteczka Grosseto, Sieny, czy rejonu D'Orcia. Kocham Toskanię za to, że jest taka tajemnicza i piękna. Za 9 dni znajdę się w końcu w pełnym słońcu na plaży. Dwa tygodnie nic nie robienia. Wkleję zdjęcia na insta. Twoje zdjęcia są piękne pełne magii i tajemniczości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne porównanie - bardzo konkretne i na temat. Do tego klimatyczne zdjęcia :) Lubię to, że wpisy bardziej psychologiczne, nostalgiczne, przeplatasz praktycznymi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo klimatyczne miejsca :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram