24 marca 2017

"Naucz się żyć" - książka, która zmieni Twoje podejście do życia


Kilka dni temu, pomiędzy jednym a drugim spotkaniem, w moje dłonie wpadł krótki artykuł opisujący życie pewnej kobiety około 50. roku życia. Pewnie nie zwróciłabym na niego uwagi, bo w dzisiejszym świecie, cudownych rad wszyscy mamy pod dostatkiem, ale kiedy przeczytałam pierwsze zdanie, poczułam impuls do pogłębienia tematu. Zaczęłam czytać, zdanie po zdaniu. Coraz bardziej mierzyłam się w myślach z jej słowami i wyobrażałam sobie, co mogła czuć ta kobieta. Z ogromną dokładnością opisywała swoje (bogate) życie. Mówiła o tym, że gonitwa za osiąganiem kolejnych celów, przysłoniła jej oczy, a idealnie skrojony świat, wcale nie zagwarantował jej wymarzonego poczucia spełnienia. Pewnego popołudnia, kiedy wróciła do swojego stylowego apartamentu i usiadła na skórzanej sofie, uświadomiła sobie, jak próżne i bezrefleksyjne wiedzie życie. Wiele razy myślała, że musi daną rzecz mieć, bo wtedy na pewno będzie szczęśliwa. Niestety rzeczywistość za każdym razem okazywała się być inna. Upragniony przedmiot cieszył ją dzień lub dwa, później znowu dopadało ją - to okrutne uczucie pustki. Dopiero teraz uświadomiła sobie, że popełniła ogromny błąd. Zapomniała, że w drodze po wysokie stanowisko, luksusowy apartament, świetne zarobki, pozycję i uznanie…liczy się coś więcej. Zapomniała, że prawdziwe szczęście tkwi w dawaniu innym (nie zawsze muszą to być pieniądze, ale wszyscy dysponujemy słowem, które otula, czasem, który pociesza i sercem, które pozwala odnaleźć sens w życiu każdego z nas). Myślę, że przykład tej kobiety jest świetnym drogowskazem dla każdej z nas…

ksiazka psychologiczna

…bo jeśli nie cieszy Cię dzień dzisiejszy, nie ucieszy Cię także kolejne spełnione marzenie. Mats i Susan Billmark napisali świetny poradnik "Naucz się żyć", który odsłania wszystkie aspekty naszego życia i w doskonały sposób pokazuje, co rzeczywiście posiada prawdziwą wartość. Na swoim przykładzie prowadzą nas przez rzeczywistość, która nie zawsze pachnie poranną kawą u boku ukochanego. Widać w niej ślady z dzieciństwa, błędy z młodości i niewłaściwe traktowanie własnej osoby. Otwarcie opisują doświadczenia związane z życiowym wypaleniem, dzielą się z czytelnikami radą jak zaakceptować siebie, w jaki sposób pozbyć się lęku o przyszłość i czerpać radość z chwili obecnej. Czytając książkę miałam wrażenie, że dotykają wszystkich sfer, które w mniejszym lub większym stopniu wymagają zauważenia. Obecnie wielu młodych ludzi nie chce wydorośleć. Według Susan i Mats wynika to z tego, że "my, dorośli, często wpajamy im, że dorosłe życie jest do niczego. Dopada nas zmęczenie, mamy problemy finansowe, z niczym się nie wyrabiamy i wciąż działamy z przymusu." Ostatecznie stwierdzają, że tak naprawdę to od rodziców zależy, czy dzieci zechcą dorosnąć.

Pogoń za szczęściem

Pogoń za szczęściem, chwilowe uczucie euforii i w końcu rodząca się w naszych sercach tęsknota sprawiają, że zupełnie nie kontrolujemy teraźniejszości. Mkniemy do przodu, w końcu nic nas nie ogranicza i mamy tak wiele możliwości, że w tym całym współczesnym świecie gubimy najprostszą rzecz - siebie samego! Eckhart Tolle powiedział kiedyś, że "jeśli identyfikujesz się z ego, budujesz poczucie własnej wartości jedynie na zewnętrznych osiągnięciach." Aby to zmienić musisz zacząć od małych rzeczy...Ten poradnik to wyjątkowy zbiór cennych myśli i doświadczeń, które pomogły mi w zaciszu domowym odpowiedzieć na wiele pytań, bez oceny czy pouczających rad. Sięgając po niego zaczęłam od zapisania tego, co dobrego już mam. Wiesz, że wdzięczność doskonale działa na duszę. A następnie pomyślałam o tym, co chciałabym zmienić w swoim postrzeganiu i właśnie to, traktuje jako motywację do pozytywnych zmian. Ponadto Susan i Mats dali mi ogromne pokłady energii i swoim doświadczeniem pokazali, że w życiu trzeba ryzykować, bo według nich właśnie na tym polega życie. A ludzi, którzy nie życzą nam dobrze, powinniśmy omijać szerokim łukiem.

"Bez takich ludzi możesz się obejść, nie mają w twoje życie pozytywnego wkładu, a jedynie kradną twoją energię. Mogą myśleć, że lepiej było, zanim się zmieniłaś. Może nagle zaczęłaś mówić rzeczy, które ich zaskakują w twoich ustach. Mogą uznać, że zrobiłaś się samolubna, ponieważ nagle ośmielasz się mówić "nie" i masz odwagę wyznaczać granicę. Otaczaj się ludźmi, którzy życzą ci dobrze. (…) Żadna zmiana nie przychodzi bez wysiłku. Pamiętaj, że jeśli zechcesz, zbudujesz swoje życie. W przeciwnym razie ktoś może zrobić to za ciebie! Nie jest łatwo zachować oryginalność i być sobą, kiedy społeczeństwo stara się upodobnić cię do większości."


Moje ulubione cytaty z książki, które warto zapamiętać

"Ciesz się drobiazgami. Być może pewnego dnia obejrzysz się za siebie i zrozumiesz, że to, co małe, w istocie było wielkie"

"Jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu jest bycie sobą w świecie, który stara się zrównać cię z innymi."

"Zamiast myśleć, czego ci brak, pomyśl o tym, co masz."

"Kiedyś dojdziesz do punktu, w którym stwierdzisz, że niektórych nigdy nie zadowolisz. Pytanie brzmi: czy to twój problem, czy ich?"

"To kim jesteśmy dzisiaj, wynika z naszych wczorajszych myśli, zaś nasze obecne myśli budują nasze jutro: życie to twór myśli"

"To nie brak miłości, a brak przyjaźni sprawia, że związek nie jest szczęśliwy"


Ta książka to niezwykła podróż przez wszystkie zakamarki własnej duszy...

zegarek
zdjęcia: Mateusz / postprodukcja: ja

BLUZKA - Echo
SPODNIE - Mango
ZEGAREK - Daniel Wellington (⏱kod "cam_my" daje Wam 15% zniżki na wszystkie modele, ważny do 30.04.2017)
PIERŚCIONEK - Apart
PAZNOKCIE - StudioPapaya
« Nowszy post Starszy post »

16 komentarzy

 1. Tradycyjnie Świetna stylizacja, zdjęcia i cały post. Super! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dam Ci słowa, które Cię otulą :) Twój blog inspiruje, bardzo dojrzały wpis. Cytat, który zrobił na mnie największe wrażenie: "To kim jesteśmy dzisiaj, wynika z naszych wczorajszych myśli, zaś nasze obecne myśli budują nasze jutro: życie to twór myśli". Uwielbiam tego typu książki i na pewno po nią sięgnę. Pozdrawiam. Jestem tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopisuję książkę do listy! Porusza bardzo ważne kwestie, o których niestety aktualnie zapominamy..
  Piękna sceneria i cała stylizacja, koszula skradła moje serce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Obecnie mamy tak wiele poradników o tym, jak osiągnąć szczęście, że czasem aż trudno wybrać coś unikatowego. Ta pozycja przewija mi się przed oczami dość dobitnie i czuję, że koniecznie muszę przeczytać! ;)
  Uwielbiam Twoje sesje zdjęciowe! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Post jak zwykle świetny. Bardzo mądra książka zawiera mądrości które powinno się w życiu stosować. Wyglądasz pięknie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja, fajnie, że wypisałas cytaty z książki:) Książka wydaje się być ciekawa, pozdrawiam!:)
  http://www.ladymademoiselle.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham książki, to moja największa miłość. Może dlatego, że znalazłam i wciąż znajduję w nich pocieszenie, gdy w życiu nie jest najłatwiej. Szczególnie lubię przyglądać się wszelkiego rodzaju poradnikom z zakresu literatury motywacyjnej i tym, poświęconym tematyce "slow". Owszem, zdarza mi się natknąć na zbiór banałów, ale często znajduję w takich publikacjach coś dla siebie - zachętę, by wierzyć w marzenia, spojrzeć na siebie inaczej, zastanowić się, co rzeczywiście jest w życiu ważne... Dziękuję Ci za tę recenzję - po książkę sięgnę na pewno :) Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pod tymi cytatami się podpisuję obiema rękami i nogami :) uwielbiam Cie czytac, tak poza tym.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej, mogłabyś napisać co to za artykuł był? (Ewelina)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Twój blog! Zawsze mnie mega inspiruje :) Dzięki za to, że jesteś :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna recenzja <3
  Buziaki kochana!
  Zapraszam także do mnie :)
  http://loveshinny.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Trochę poza tematem, ale uważam, że masz mega szczęście, że jesteś z mężczyzną, który poza tym, że Cię kocha i jest Twoim przyjacielem jest świetnym fotografem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doceniam to każdego dnia :)
   Tak naprawdę oboje uczymy się od siebie czegoś innego…praca nad blogiem czy zdjęciami to również długo etapowy proces, który powstaje już siedem lat.

   Ściskam :)

   Usuń
 13. Rozkleiłam się. ..poważnie. .mega wzruszający i dający do myślenia tekst
  .pięknie zacząć poranek od Twoich wpisów♥

  OdpowiedzUsuń

Instagram