22 marca 2017

W czym tkwi moc uważności? Poznaj technikę mindfulness


Ta chwila, jest tylko jedna. Zagryź wargę, przełknij ślinę. Delikatnie przymknij powieki i poczuj, jak wewnętrzna energia przepływa przez Twoje ciepłe ciało. Ten stan nie potrzebuje więcej słów. On wciąż jest przy Tobie jak wierny przyjaciel, który nie opuszcza w trudnych momentach. Nie myśl o tym, co będzie za pięć lat. Nie planuj. Nie analizuj. Życie to nieprzewidywalna plansza. Kochaj ten moment, czerp z niego energię do działania. Gdziekolwiek jesteś, po prostu bądź. Zachwycaj się tym, co dzieje się dookoła Ciebie, ale nie oceniaj. Nie poprawiaj, nie szufladkuj. Wciąż i na nowo zadziwiaj się chwilą, która trwa. Pamiętaj, że ten moment już nie wróci. Zaciśnij delikatnie dłoń i świadomie oddychaj.

Niezależnie od tego ile masz lat, daj szansę tej chwili. Jeśli nawet sądzisz, że już wszystko widziałaś - jesteś w błędzie. Codzienność doświadcza nas bardziej niż same jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Po męczącym dniu, uciekamy od ciszy i własnego umysłu. Odwracamy się od wyobraźni, kreatywności i bicia serca, a właśnie to przynosi nam najwięcej ukojenia. W chaosie dostępnych informacji, warto wciąż na nowo uczyć się sztuki właściwego życia. Jon Kabat-Zinn powiedział, że "z pewnością znajdą się tacy, którym będzie się wydawało, że cały szum wokół uważności oraz zainteresowanie naukowców tym zjawiskiem to wiele hałasu o nic. Ja jednak za bardziej trafne uważam stwierdzenie, że jest to wiele hałasu o coś, co wydaje się prawie niczym, a jednak ma związek ze wszystkim". Bo jeśli nie dostrzegasz piękna w sobie, nie zobaczysz go także na zewnątrz. Wrażliwość i uważność to dla mnie dwa tożsame twory, które nadają sens każdej linijce mojego życia. Bez tego mogłabym przemierzyć cały świat i nie zobaczyłabym w nim zupełnie nic ciekawego, poza kawałkiem wody, trawy, suchego lasu czy hałd śmieci. Ale nie tędy droga… przeżywając każdy krok naszej trasy, smakujemy życie. Doświadczamy i budujemy siebie na nowo. W każdym z tych miejsc, gdzie moja stopa dotyka podłoża zostawiam małą cząstkę siebie i zabieram kawałek energii. To pewien sposób na  życie, to moja osobista sztuka uważności, którą odkrywam już od kilku lat.Sztuka uważności

Świadomość w każdej dziedzinie życia, nadaje mu dodatkową wartość. Nie bój się czegoś nie wiedzieć, nie obawiaj się złych odpowiedzi. Nie wybiegaj wciąż na przód. Przeciętny człowiek spędza 47% swojego czasu (nie wliczając w to snu) myśląc o wszystkim…tylko nie o chwili, która dzieje się obecnie. Wybiegamy w przód, planujemy, rezerwujemy. Chwytamy za telefon, dzwonimy i znowu bezmyślnie klikamy. Znasz to? A teraz pomyśl, że jutro budzisz się jako staruszka, która nie zdążyła poznać życia, bo w skutek coraz wyższych wymagań, zupełnie straciła sens całego życia.

I właśnie w tym momencie powinna wkroczyć sztuka uważności, czyli pewna przytomność umysłu, która poprawia jakość naszego życia i uczy chłonąć teraźniejszość wszystkimi zmysłami. Ponadto redukuje stres, zmęczenie i wycisza negatywne myśli. Wyobraź sobie wzburzony ocean i porównaj go do Twoich myśli, a teraz pozwól im odpłynąć i zobacz, że plusk wody ucichł. Widać tylko błękitną, spokojną taflę, która nieśmiało błyszczy w świetle porannego słońca. Jest spokojnie i właśnie o to chodzi w sztuce mindfulness (od przejścia ze stanu nieświadomości do pełnej świadomości).

podroz


Niezwykłe spotkanie z Lindt Excellence

Niezależnie od tego czy jesteś umysłem początkującego, czy przemierzasz dni w sposób uważny - mam dla Ciebie pewne ćwiczenie przygotowane wspólnie z Lindt Excellence. Znajdź idealny moment tylko dla siebie i zatop się w podniebnej przyjemności. Rozbudź zmysły kostką niezwykłej czekolady…najpierw poczuj jej zapach. Postępuj powoli, nie przyspieszaj. Niech jej aromat będzie dla Ciebie wyjątkowym doznaniem, następnie zobacz jej aksamitną powłokę. Przełam ją i usłysz charakterystyczny trzask. A teraz dotknij wierzchnią warstwę i przesuń po niej palcem. A na koniec delektuj się jej smakiem, koncentruj na chwili obecnej. Wdychaj powietrze przez usta, a wydychaj nosem - tak, aby przeniknęła Twoje zmysły. To pierwsza próba. Mam nadzieję, że od tej pory będziesz ich doświadczać coraz więcej. Lindt Excellence ma w swojej ofercie niezwykłe połączenia czekolady - z chilli, solą morską, pomarańczą czy truskawkami. Koniecznie wypróbuj je w duecie ze schłodzonym winem. Spróbuj tabliczki Excellence Orange Intense z Tokajem, a otuli Cię słodki i jednocześnie orzeźwiający smak cytrusów albo Lindt Excellence 70% Cocoa z winem Porto. Od Ciebie zależy co wybierzesz…


Na zakończenie mam dla Ciebie niespodziankę. Lindt Excellence przygotowało konkurs, w którym możesz wygrać swój własny zestaw do praktykowania uważności. TUTAJ znajdziesz wszystkie szczegóły. Liczę na Ciebie i trzymam kciuki! Konkurs trwa do 27 marca.

zdjęcia: Mateusz / postprodukcja: ja

MARYNARKA - Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
SPODNIE - Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
KOSZULA  - H&M Trend (podobne znajdziesz Tutaj)
LOAFERSY - Shoepassion
KASZKIET - Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
« Nowszy post Starszy post »

7 komentarzy

 1. Fajny wpis, a Ty jak zwykle zachwycasz Kamilko!

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje posty są zawsze bardzo profesjonalne z przyjemnością je czytam. Zdjecia rownież. Super super. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądasz cudownie- po prostu idealnie. Zakochałam się w samej kracie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimatyczna sesja i to w dodatku lekko "osłodzona" <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyglądasz pięknie! :)Lubie takie połączenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. pieknie! cudne zdjęcia i moja kochana Malta <3

  OdpowiedzUsuń

Instagram